مدیر گروه مدیریت موسسه امام خمینی(ره):
مدیریت غربی جایگاه آدمی را به پایین‌ترین سطح کشانده است

مدیر گروه مدیریت موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: غرب جایگاه آدمی را به پایین‌ترین سطوح تقلیل داده است.

خبرگزاری فارس: مدیریت غربی جایگاه آدمی را به پایین‌ترین سطح کشانده است

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، علی رضاییان ظهر امروز در همایش رابطه مدیریت با علوم اسلامی که در تالار همایش‌های موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد با بیان اینکه مدیریت رشته‌ای افقی محسوب می‌شود اظهار داشت: مدیریت در حقیقت در دیگر رشته‌ها کاربرد می‌یابد.

وی افزود: انگیزه، رهبری و تلاش گروهی در همه علوم وجود دارد و مدیریت هم جزو همان دانش‌ها محسوب می‌شود.

مدیر گروه مدیریت موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به میان‌رشته‌ای بودن مدیریت خاطرنشان کرد: ادراکات ما مبتنی بر یک سری پیش‌فرض‌ها بنا می‌شود و رفتارها هم مبتنی بر همان ادراک‌ها هستند به همین دلیل تفاوت در دانش‌های تولید شده میان جامعه ما با دنیای غرب مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: چهار پیش‌فرض خیر مطلق بودن، شر مطلق بودن، خیر و شر بودن و نه خیر و نه شر بودن انسان در طول تاریخ وجود داشته‌اند.

رضائیان با بیان اینکه قبول هر یک از این پیش‌فرض‌ها سبب می‌شود دیگر مفاهیم و دانش‌ها هم تغییر کنند گفت: البته این پیش‌فرض‌ها لازمه تبیین مباحث مدیریتی هستند.

مدیر گروه مدیریت موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: در مورد رابطه انسان و طبیعت نیز همین مسائل صادق هستند؛ ابتدا مبانی مورد نظر با توجه به ارزش‌های اسلامی مشخص می‌شوند و سپس به تفاوت‌ها و شباهت‌ها پرداخته خواهد شد.

وی تصریح کرد: یک مدیر با استفاده از اختیارات،‌ ابزارها و وظایف خود دیگران را وا می‌دارد تا برای رسیدن به اهدافی مشخص تلاش کنند و در حقیقت نیروی آنها را به کار می‌گیرد تا به آرمان مورد نظر دست یابد.

رضائیان با بیان اینکه مدیریت در طول تاریخ وجود داشته است گفت: البته امروز در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود بیشتر مربوط به دوره‌های پس از انقلاب صنعتی است.

چهره ماندگار مدیریت کشور دستاوردهای مدیریت غربی را مورد توجه قرار داد و عنوان داشت: سوء استفاده‌هایی که در آن نوع مدیریت از انسان‌ها صورت می‌گیرد جایگاه آدمی را به پایین‌ترین سطوح تقلیل داده است.

وی افزود: لازم نیست فرهنگی تغییر کند تا مدیریتی بتواند بر آن حاکم شود بلکه یک مدیریت می‌تواند فرهنگ مورد نظر خود را بسازد و شکل دهد.